Te Deum

Preludim k Te Deum Marc-Antoine Charpentiera patří k těm skladbám tzv. vážné hudby, které zná i člověk, který jinak klasiku příliš často neposlouchá. Není divu - od roku 1954 je hlavní téma této skladby znělkou vysílání Evropské vysílací unie (European Broadcasting Union - EBU, evropské sdružení rozhlasových a televizních stanic) a tedy znělkou takových pořadů, jako jsou Hry bez hranic, Velká cena Eurovize nebo Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Díky tomu se Preludium k Te Deum stalo doslova hitem.

Marc-Antoine Charpentier byl francouzským barokním skladatelem za časů Ludvíka XIV. a své Te Deum napsal pravděpodobně mezi lety 1688 a 1698. Jedná se o duchovní skladbu, přesněji polyfonní moteto, pro skupinu sólistů, sbor a instrumentální doprovod. Je v tónině D-dur a má 11 částí, z nichž úvodní Preludium (s podtitulem Marche en rondeau) je čistě instrumentální skladbou ve formě ronda.

Charpentier

Pro akordeon jsem Preludium převedla do jednoduché dvouhlasé úpravy. Zde předkládám verzi pro klávesovou harmoniku, prstoklady pro chromatiku (B-systém i C-systém) najdete v mé učebnici Škola hry na knoflíkový akordeon 2. díl.

Úvodní (a několikrát se vracející) fanfárovou část Preludia hrají v originále dechové nástroje, v ostatních částech je vystřídají smyčce. Na akordeon tento různý charakter vyjádříme rozdílnou dynamikou, fanfáru zahrajeme forte, "mezihry" slaběji a zpěvněji. Pomoci si můžeme i změnou rejstříku, tak jak jsem to udělala v nahrávce, není to ale nutné. Ve fanfárových částech nic nevážeme, v pravé i v levé ruce hrajeme vše oddělovaně. V ostatních částech buďme s legatem také opatrní a užívejme ho jen s mírou. Skladbě bude více slušet nevázání.

Doporučuji najít si na internetu nahrávky skladby v originální podobě a nechat se jimi inspirovat. Přeji hodně zdaru!

text, noty, nahrávky | Jana Bezpalcová
publikováno 7. 1. 2018