Zimní harmonikářský 2016 (pozvánka)

Znáte to, už máte zimy plný zuby, těšíte se na jaro, ale to je stále daleko. Co vám zahřeje zkřehlé prsty, abyste si mohli dát nějakou veselou?

Zimní harmonikářská výměna zkušeností
12. – 14. února 2016
ekologické středisko Chaloupky na Vysočině

web-pozvanka-zimni2016

 

Chaloupky nejsou jen kurz, kde vám lektoři pomáhají posunout se zase o kousek dál ve svém hraní, ale i setkání sympatických lidí, kde je prostor učit se od ostatních účastníků, vyměňovat noty, nahrávky a zkušenosti. Kde je čas zahrát si, zazpívat a pobesedovat nejen o harmonice.

Chvilky těšení a napjatého očekávání si můžete zkrátit cvičením, abyste v únoru přijeli v pořádné harmonikářské kondici. Tentokrát vám to ještě usnadníme: přečtěte si, co si pro vás naši lektoři připravili. Po přihlášení vám pošleme noty a hurá na to!

ondrej-zlevorOndřej Zlevor

Rád bych se dotkl klezmeru a dixielandu. Jako první píseň jsem proto zvolil Bei Mir Bist Du Schein (v české verzi Svou lásku mi dej), která se jako populární jidiš skladba dostala do repertoáru i mnoha dixielandových kapel. Budeme pokračovat profláknutými dixielandovými kousky jako My Bonnie Lies Over The Ocean, When The Saints Go Marching In nebo It’s A Long Way To Tipperary, tedy skladbami majícími kořeny také spíše v lidové tvorbě. Písničky nepatří mezi náročné, přesto se s nimi dá docílit velkého ohlasu, ať už jsou zahrány na kterýkoliv nástroj, natož na akordeon!

_MG_9038Žaneta Vítová

Vkročíme do dětského světa. Vybrala jsem dva pohádkové hity: Nes mě loďko ke břehu (Zlatovláska) a Pod dubem za dubem (Lotrando a Zubejda). První zpracujeme orchestrálně, vyzkoušíme si skupinovou souhru s kontrastními sólo vstupy. A ta druhá, o chlapském řemesle, má šťávu a říz díky střídání tempa, podíváme se na zoubek i basovým postupům. Myslím si, že s těmito dvěma písničkami potěšíte nejenom děti.

_MG_9040Stanislav Samuel Raška

Co takhle se hudebně trochu osvobodit? Letos jsem si pro vás připravil písně Osvobozeného divadla aneb Voskovec + Werich + Ježek. Víte, že existuje písnička od Jaroslava Ježka, která má jen dva akordy? Která to je? Uvidíte! A samozřejmě i jejich nejznámější píseň Život je jen náhoda. Mimochodem, slyšeli jste někdy originál? Poslechněte si. Na viděnou a na slyšenou v únoru!

_MG_9105Michal Karban

Jak už jsem na minulých kurzech předznamenal, rád bych hudebně „prohrával“ všechny akordeonové velmoci, kde má akordeon velkou tradici a zázemí. Už jsme se podívali do Ruska a nyní nás čeká Francie. Francouzsky sice neumím, ale v zemi nejlepšího vína a výborných sýrů jsem několikrát hrál a mám tam mnoho kamarádů.
V mé dílně si společně zahrajeme francouzský valčík a zazpíváme pravý šanson. Naučíme se vychytávky, které použijete nejen ve francouzské hudbě. Na co čekáte? Zatáhněte za měch a ON Y VA – jdeme na to! Těším se na vás.

hynek-web-pozvankaHynek Jína

Mezi harmoniky zavítám poprvé. Snad mezi vás dobře zapadnu. Budu k dispozici hlavně kytaristům, ale taky hraji na trombón a zpívám. Rád bych vám ale také odhalil některé triky pro hraní písniček podle sluchu, co je dobré poslouchat, aby vás při muzicírování nesvazovaly noty a vy si tak mohli hraní více užít.
V rámci kapelní dílny se těšte na Dědka s cibulí (Radůza) a Sloní hřbitov (Nohavica).

 

Nedílnou součástí našich kurzů na Chaloupkách bývá výborné jídlo, za které ručí náš skvělý kuchař Jára Zadražil.

Cena kurzu je 2800 Kč (kurzovné, stravování, pronájem společných prostor) + ubytování na celý kurz (ve společných ložnicích za 200 Kč, pro náročnější v pokojích s vlastním sociálním zařízením za 450 Kč).

Nabízíme zlevněné kurzovné za 2300 Kč pro studenty do 26 let, rodiče na rodičovské dovolené, seniory nad 60 let. Slevu můžou uplatnit i ti, co vymyslí zajímavý doprovodný program na kurz, co pro nás napíší kvalitní článek na web nebo se do našeho projektu harmonika.cz zapojí i jinak.

Začátek kurzu je v pátek v 19 hodin, konec  v neděli odpoledne.

Doprava
Chaloupky jsou sice pro někoho trochu dál, ale řešíme spolujízdu, jedno místečko v autě se vždycky najde. Jde to i autobusem – zastávka „Zašovice, Nová Brtnice“.

Mapa

PŘIHLÁŠKA
Máte-li zájem se zúčastnit, stačí VYPLNIT PŘIHLÁŠKUPo vyplnění přihlášky vám dáme vědět, zda jsou ještě volná místa, potom můžete poslat zálohu. Nějaké dotazy nebo problém s vyplněním přihláškového formuláře? Ozvěte se na e-mail jindra.kelisek@gmail.com.

Kurz není pro úplné začátečníky, alespoň pár jednoduchých písniček je potřeba umět zahrát.

Jaké to bylo v minulých letech?

Nebojte se pozvat i své muzikantské kamarády! Vítáni jsou jako vždy i hráči na jiné nástroje – jen když jim nebude vadit, že budou v menšině.

 

Tak co? Pořád zebe?

Za realizační a lektorský tým  | Jindra Kelíšek
autorka výtvarné pozvánky | Bára Valecká
publikováno 15. 11. 2015