Mario Bihari

Romské písničky a Mário Bihári

Romská hudba, krásná, temperamentní a plná nezvyklých harmonií a postupů. Stále se předává z muzikanta na muzikanta, je tu jako živoucí lidová slovesnost, protože romští muzikanti noty nepotřebují, svoji hudbu žijí a cítí. Jde asi těžko zapsat do not se vším všudy, ale my se s Máriem Bihárim pokusíme alespoň o malé nahlédnutí.

mario-bihari

Povětšinou je notový zápis upravený pro akordeon, ale z not si to své vyčtou i další nástroje. Pro harmonikáře, kteří se ještě nesetkali s romskou harmonií plnou průchodových zmenšených akordů (dim) a chromatických basových postupů, může být zvládnutí techniky levé ruky obtížné.

Samozřejmě se písničky dají zjednodušit, jak jsme to udělali například u Šukar jakha lačha hin a Phendžom tuke Havelko. Noty jsou doplněny živým záznamem písničky s dynamikou a ozdobami, dále učebními nahrávkami v pomalém tempu.

Dobré je si uvědomit, jak se využívají zmenšené akordy (dim) v basech v levé ruce. Zjednodušeně řečeno, těch změnšených akordů zase není tolik (dohromady 3) a vskutku není potřeba skákat z Fdur až na F#dim (např. u písničky Ara more, kterou najdete níže).

Cdim=Ebdim=F#dim=Adim, C#dim=Edim=Gdim=Bdim, Ddim=Fdim=Abdim=Hdim

Záleží na tom, co máte v  basu, takže na příkladu Ara more se akord F#dim hraje:
bas F# v pomocné řadě 3. prstem, akord Cdim 2. prstem, bas C v základní řadě 4. prstem, akord Cdim 2. prstem.


Mamaliga

živá nahrávka

učební nahrávka

NOTYPDF


Ara more

živá nahrávka

učební nahrávka

NOTY PDF


Šukar lačha jakha hin

živá nahrávka

učební nahrávka

NOTY – PDF

NOTY – jednodušší akordy – PDF


Phendžom tuke Havelko

živá nahrávka

učební nahrávka

NOTY – PDF

NOTY – jednodušší akordy – PDFMário Bihári
, romský akordeonista, spolupracoval v kapele Koa s legendární Zuzanou Navarovou, má svou romskou kapelu Bachtale Apsa a účastní se mnoha dalších hudebních projektů.

 

noty, nahrávky | Mário Bihári
text článku | Jindra Kelíšek
publikováno 12. 6. 2013

Share Button