Probuďte klávesy a knoflíky k životu

Probuďte klávesy a knoflíky k životu

Pohřební marš

funeral-march_yelyzaveta

Existují skladby, které poznáme již od chvíle, kdy zazní první akord. Mezi takové patří jedno z nejznámějších děl klasické hudby – Pohřební pochod od Fryderyka Chopina. Tato hudba v sobě zračí smutek, beznaději a melancholii lidstva.

V průběhu času se skladba stala tradiční smuteční hudbou pro mnoho národů. Posluchače nutí opustit své každodenní myšlenky a přemýšlet o věčnosti…

 

Byla napsána v roce 1837 jako součást klavírní sonáty č. 2, na které skladatel pracoval dva roky. Skladba se stala symbolickou i pro život samotného Fryderyka Chopina. Tuto část skladby napsal v době, kdy se u něj začaly objevovat první příznaky nemoci plic, na jejíž následky zemřel dvanáct let poté.

Zajímavou událostí bylo, když rok před svou smrtí Chopin zahrál tuto skladbu v jednom salónu v Anglii. Hudebník, který i v minulosti měl zkušenosti se zvláštními vizemi, uviděl, jak se z jeho nástroje vynořují démonické bytosti. Měl z toho takovou hrůzu, že vyběhl z místnosti ven, což bylo později považováno za špatné znamení.

originální tónina Bbm

Ale možná je pro vás úplně největší hospodskou odrhovačkou jiná písnička. To by mě zajímalo, která?

 

noty, nahrávky, text článku | Jindra Kelíšek
publikováno 13. 12. 2013

P.S. Ale přece jenom, kdybyste chtěli další drhovačky, třeba ty hasiče…