Pár not od Radůzy

Šikovná písničkářka i harmonikářka, kdo by neznal Radůzu, obzvlášť jestli hrajete na harmoniku. Však hledáte-li její písničky, narazíte jenom na texty s akordy. S jejím svolením jsem kdysi připravil několik písniček do not.

Vlastně když na to tak vzpomínám, písničky jsem odposlouchával pro svého prvního žáka Vráťu. To bylo dávno… na gymplu. A taky to byly první písničky, co jsem kdy takhle zpracovával. Byla to dost dřina a psycho poslouchat to tisíckrát, ale hodně jsem se při tom naučil.

Půjdu kam chci (pdf)
Oh, madame (pdf)
Mikuláš (pdf)
Žlutý gladioly (pdf)
Ráno (pdf)
Jednou to pomine (pdf)

Jsou to jednoduché výtahy ze zpěvu a hry na harmoniku – melodická linka s akordy. Harmonikářské doprovody v levé ruce jsou jednoduché, dají se odposlouchat nebo zjednodušit. Nejde zapsat do not všechno, například někdy obtížné frázování zpěvu v jednotlivých slokách lze jenom naposlouchat a „dostat do sebe“. A to je pro hraní a zpívání písniček (a nejenom těch od Radůzy) nejdůležitější – umět poslouchat. Noty pak už jenom pomůžou.

Ještě mám „pár not od Radůzy“ v záloze, ale musel by mě někdo pošťouchnout, abych je zpracoval do publikovatelné podoby.

noty, text článku | Jindra Kelíšek
publikováno 12. 6. 2013