Písničky na pět prstů

Myslel jsem si, že je to trapný, učit hrát jednoduchoučké dětské písničky na pět prstů. Ale trapný to vůbec není. Je to jeden z nejlepších způsobů, a nejenom pro začátečníky, jak se naučit ovládat svůj nástroj.

Fingers

Takovou písničku, jejíž melodii máte z dětství zažranou pod kůží, se naučíte i za týden, pokud s harmonikou začínáte. Stačí si každý den chvilku zahrát.

No jen to zkuste s Běžela ovečka a Travička zelená. Někdo bude možná luštit noty, někdo bude správné klávesy hledat podle sluchu, každý to má různě. Avšak cíl, zahrát si písničku a rozezpívat jak dětský, tak i hospodský kolektiv (ano, v hospodě bývají dětské písně kupodivu velmi ceněny), zůstává stále stejný.

Šel bych na to pomaloučku a polehoučku, ačkoli ovečka z písničky jistě může být i dost bystronohá. A hlavně postupně, pořádek musí být!

 


Běžela ovečka, hore do kopečka

NOTY – PDF  MSCZ

1)  levá ruka + zpěv – tohle je pro písničky základ, ať si říká kdo chce co chce. Dokázat zahrát jenom levou ruku a k tomu si zazpívat, to písničce, aby byla písničkou, úplně stačí, s tím můžete vyrazit do školky i do hospody.

1a) úplně nejjednodušší varianta jsou držené táhlé akordy, vyměňovat je v tu správnou chvíli, když to písnička, kterou si broukáte, potřebuje…

držené akordy + zpěv – 70 bpm
běžela ovečka – držené akordy – 70 bpm

1b) … a pak i využít levou ruku rytmicky; jak si ťukáte při zpěvu pravidelně nohou do taktu, tak pravidelně vyťukávat bas – akord – bas – akord – bas – akord. Ze začátku dlouhé tóny, po čase lze využít i běžnějších krátkých tónů (staccato).

dlouhé akordy + zpěv – 70 bpm
běžela ovečka – dlouhé akordy – 70 bpm

staccato akordy + zpěv – 70 bpm
běžela ovečka – staccato akordy – 70 bpm

2) pravá ruka, ale doopravdy jen pravá ruka – zahrát pomalu s táhlými a vyrovnanými tóny, to není jen tak. Takže to vydržte a nesnažte se spojovat hraní pravou a levou rukou moc brzy.

pravá ruka – 70 bpm
běžela ovečka – pravá ruka – 70 bpm

3) pravá + levá ruka – třeba za ten týden, za dva, vyzkoušet, jak to půjde dohromady, není kam spěchat.

pravá a levá ruka dohromady – 70 bpm
běžela ovečka – dohromady – 70 bpm

A když už ji umíte a je na vás fakt moc jednoduchá, můžete ji dál rozvíjet: zkusit si ji zahrát v jiné tónině, využít jiný basový doprovod v levé ruce, doprovodit ji akordy v pravé ruce, zahrát si ji dvojhlasně, sem tam jí něčím vyšperkovat, vymyslet k ní variaci… možnosti nedozírné!

živá nahrávka se zpěvem
běžela ovečka – živá nahrávka

 

Je mi jasné, že jedna písnička nemůže stačit. Můžeme se tedy vrhnout na další oblíbenou, Travička zelená. Tu mají moji žáci snad ještě raději. Je sice o trochu delší, ale na druhou stranu jen na dva akordy. A jak postupovat? Přece úplně stejně jako u Běžela ovečka – postupně a pěkně pomalu!


Travička zelená

NOTYPDF  MSCZ

levá a pravá ruka dohromady – 80 bpm
Travička zelená – 80 bpm

živá nahrávka se zpěvem
Travička zelená – živá nahrávka

 

A tím to zdaleka nekončí, takových písniček na pět prstů je moře. Když zvládnete naše první dvě, tak na ty další snad už ani noty nebudete potřebovat. Nebo si je vygooglujte. Anebo si o ně napište:
Běží liška k Táboru, Holka modrooká, Marjánko, Marjánko, Maličká su… pro otrlejší Osiřelo dítě, a málem bych zapomněl na Ovčáci čtveráci a Pec nám spadla!

A že už všechny tyhle písničky umíte? Kloubouk dolů, je čas začít s písničkou na šest prstů.

 

noty, učební nahrávka, text článku | Jindra Kelíšek
publikováno 5. 2. 2014