Moje tři nej…

Taky jste bývali nadšení, když jste k někomu přišli poprvé na návštěvu a nakukovali mu do police s cédéčky (a občas dokonce ještě s kazetami nebo s deskami)? Dneska už se vám to stane málokdy, a přitom je to bezva, člověka hned líp poznáte a taky skoro vždycky objevíte nějakou novou a zajímavou muziku, kterou jste ještě neslyšeli.

„Jé, co je tohle?“ „Tak ukaž, já ti to pustím…“ – a hned bylo téma k povídání. A tak jsme se rozhodli, že se inspirujeme a pro začátek vám za náš tým představíme každý tři svoje oblíbená alba, kde má hlavní slovo harmonika. Průběžně se na ně budeme ptát i nejrůznějších „hostů“ na našich stránkách a sbírat pro vás další tipy hlavně na takovou muziku, jakou ještě nejspíš neznáte.

Háta

Duo-Absynthe

Bretaňské Duo Absynthe mě nadchlo na loňském koncertě v pražském Café Neustadt. Na jejich muziku se skvěle tancuje – skočně i pomaloučku polehoučku – a stejně tak se krásně poslouchá.

Pressburger-Klezmer-Band

Slovenský Pressburger Klezmer Band, to jsou opravdoví klezmeroví virtuózové. Výtečně kombinují židovskou muziku s tradiční hudbou mnoha jiných evropských národů a zvou si zajímavé hosty. Křest jejich posledního alba si dokonce můžete pustit naživo na YouTube.

Pisne_Stredozeme

Český harmonikář Jim Čert je dost kontroverzní postavou; jedno mu člověk nemůže upřít, že s akordeonem to opravdu uměl. Písně středozemě, složené na texty z knih slavného autora fantasy J. R. R. Tolkiena, jsou prostě moje srdeční záležitost.

Jindra

Fekete Seretlek je skupinka divadelníků kolem slovinského loutkaře Matiji Solce. Nemůžou si pomoct, i hudbu dělají jako jedno velké, skvělé divadlo. Fekete Seretlek se nechává inspirovat tradičními lidovými motivy a písněmi z celého světa, využívá je a míchá, zpracovává a proměňuje a přetváří v nové originální tvary a kompozice (akordeon, housle, kontrabas, violoncello, trumpeta, cajon).

difference-ganian

Americký skladatel a akordeonista arménského původu Michael Ganian – asi neznám smutnější akordeon než od něj. A smutným rozumějte krásný. Vypadá to, že měl kromě hudby v lásce krásné ženy a blýskavé zlato, kdo ví, co byl za člověka. V roce 2000 byl zavražděn, a to u nás v Brně.

bezvetri-koubek

„To snad nemyslí vážně,“ říká si člověk, když slyší Václava Koubka poprvé. Říkal jsem si to taky, ale dejte mu čas, zaposlouchejte se a dostane vás svojí hospodskou harmonikou a texty zpívanými více než samorostlým hlasem. Za sebe doporučuji začít albem Bezvětří. „… kámen co valí se nezmechovatí!“

Pepe

koa_jako_santidevi

Zuzana Navarová, období s kapelou KOA a výborným akordeonistou, kterým je Mário Bihári. Nedávno jsme slyšeli o půlnoci v prázdné vinárně na Újezdu, hodně silný zážitek a doporučená doba k poslechu.

CD-cover-Vasiluv-Rubas-Konec-sveta

Vasilův Rubáš – neotřelé harmonikové reggae/folk/punk s vynikajícími texty, popisujícími s nadhledem vesměs temná zákoutí mužské duše. První album, co jsem si kdy koupil v mp3

juliette_greco

Jeden z antikvariátních úlovků na desce. Juliette Gréco je francouzská šansoniérka s podmanivou barvou hlasu, který nedrásá. Album krom melancholického zpěvu vyniká citlivými aranžemi a dýchá atmosférou Paříže. Když se večer line z gramofonové trouby, je doma klid a mír.

publikováno 26. 6. 2014