Jak se klubou noty?

Jak vznikají noty, které pro vás připravujeme? Jaký software a vychytávky používáme? Pojďme se podívat na konkrétní proces tvorby not pro písničku Sailing.

Samotné noty a učební nahrávku najde na našich stránkách jako článek.

A jak to vlastně bylo?

To jednou za mnou přijde žák Marián, harmonikář a nadšený jachtařský fanoušek, a září mu oči. Našel skvělou písničku a nutně se ji musí naučit. Ale není moc času, protože za čtrnáct dní odplouvá na plavbu kolem světa. Takže rychle se podíváme na Youtube a začneme na tom dělat.

Převedení Youtube do mp3 formátu

Nejdůležitější je písničku pořádně naposlouchat, pouštět si ji pořád dokola, broukat si s nahrávkou a ťukat do rytmu. Prostě ji dostat do sebe. A k tomu by se hodilo dostat z Youtube nahrávku ve formátu mp3, aby si ji člověk mohl poslouchat doopravdy všude. Používám třeba tento online "převadeč", když nebude šlapat, zkuste jiný, je jich víc.
http://convert2mp3.net/en/

Zvukový editor Audacity

Tak kterými tóny Sailing začíná? I am sailing… fis, gis, h. Jejda, to pro Mariána nebude úplně příjemné, vypadá to na H dur. Ale blízko je C dur, proč to ten Stewart tak komplikuje? Snadná pomoc, nahrávka jde posunout o půltón výš. Stejně jako lze pracovat s fotkou (zvětšovat, ořezávat, měnit barvy apod.), tak se dá pracovat i se zvukovou vlnou nahrávky. Ve zvukovém editoru Audacity můžete nejenom transponovat, ale i zpomalovat, zesilovat/zeslabovat, nahrávat, stříhat apod. Pomáhá v orientaci v nahrávce, můžete si určitou část pouštět pořád dokola od konkrétního místa.
http://www.slunecnice.cz/sw/audacity/

Pro názornost dvě veselé ukázky, k čemu takové Audacity může být dobré.

Je pro vás nahrávka příliš vysoko? Špatně se vám to na klávesách odchytává a rovnou byste to chtěli od Roda Stewarta přezpívat řekněme o tři tóny, aby to bylo rovnu v hezkém F dur? Můžete ho buď osobně poprosit, jistě vám vyhoví, nebo ho nebudete chtít otravovat a pomůžete si sami.

Nebo budeme mít v úctě originální H dur a popereme se s těmi všemi křížky. Koneckonců nejtěžší je chytit první tóny, potom už to nějak jde. A je otrava pořád to posouvat na začátek. Co takhle ještě zpomalit? Tady to až tak nutné není, ale představte si, že odposloucháváte nějaké pekelně rychlé, nepřehledné sólo.

Notový program Musescore

Vraťme se zpátky k Mariánovi a hlavně ke psaní samotných not. Písničku ve své oblíbené C dur už na klávesách jakžtakž vyťukal, na knoflících akordy odchytil. Chtělo by to napsat do not, nejen proto, aby se zaznamenala pro příští generace, ale taky jsme zjistili, že i když je Marián taky blonďák jako Rod Stewart, takové výšky doopravdy nevyzpívá. Uvidíme, napíšeme to v C dur do notového programu, a jak už je to jednou zapsané, dají se noty transponovat podle libosti. Používáme program Musescore, protože je nejlepší a zadarmo.
http://musescore.org/cs

Naučit se s programy jako Audacity a Musescore samozřejmě chvilku trvá, ale vyplatí se to. Programy jsou vyvíjeny na principu open source (otevřený software), kterému velmi fandím a používáním a propagováním ho podporuji. Můžou sice mít sem tam nějakou „mušku v kódu“, ale pořád se zlepšují a zachovávají si jednoduchost v používání. A hlavně jsou zadarmo, stačí si je legálně stáhnout a používat.

text článku | Jindra Kelíšek
publikováno 29.1.2014